Gdzie sprawdzisz dokładny moment zwolnienia wygasłej domeny .pl

http://www.dns.pl

Oficjalny serwis instytutu NASK (NASK powstał w 1991 r. i “podłączył Polskę do Internetu”)* przydatny do wyciągania końca okresu rozliczeniowego z dokładnością co do sekundy i walki z automatycznymi rejestratorami, przechwytującymi co to ciekawsze kąski.

Aktualizacja 10.04:

zrzut ekranu z serwisu dns

Jednak okazało się to mniej przydatne, niż sądziłem. 2-tygodniowy okres karencji dla mojej domeny, której nie przedłużałem, kończył się 10 kwietnia krótko przed godziną 11. Jakie było moje ździwienie, gdy okazało się, że domeny dokładnie po tej godzinie, minucie i sekundzie wciąż nie mogłem zarejestrować. Domena, zamiast zostać usunięta z rejestru, zmieniła status i właściciela. Nowy rejestrator: ABRYS Pracownia Architektoniczna. Podobna historia spotkała mnie rok temu, gdy jedna z moich domen została przechwycona(?) na kolejne 2 tygodnie.

Teraz zastanawiam się – dlaczego osoba fizyczna płaci 99 zł (cennik AZ) za przechwycenie “z sukcesem” (czy po przechwyceniu trzeba jeszcze zapłacić następne 99 za przedłużenie na rok?), podczas gdy jakieś dziwne firmy przejmują jak leci polskie domeny w ciągu sekundy od końca okresu karencji (ustalonego przez NASK?) i trzymają je bezczynnie przez 2 tygodnie, oferując “odkup” za pieniądze.

Brzmi jak dziki zachód.

PS. przykład nr 2, domena mojego zespołu badawczego, oczekuje na rejestracje przez Premium.pl Sp.k. Czy jakiekolwiek firmy naprawdę mają przychód z tego procederu, a może z jakiegoś dziwnego powodu mają usługę przechwytywania za darmo  ?

wikiteams_domain

* Wikipedia.pl – hasło NASK

Advertisements

One thought on “Gdzie sprawdzisz dokładny moment zwolnienia wygasłej domeny .pl

  1. Nie obawiam się, że przegapię okazję na przedłużenie swojej domeny, ponieważ cal.pl dzwoni do swoich klientów z informacją o możliwości aktualizacji tej usługi 🙂

    Like

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s