AJAX

Pogoda wyjątkowo niewakacyjna nastraja do pisania!

Dzisiaj o Ajaxie, czyli Asynchroniczny JavaScript i XML. Ogólnie rzecz ujmując, jest to architektura dla stronek i aplikacji internetowych, który pozwala na przesyłanie danych bez przeładowywania strony.

 

Ajax buduje dodatkową warstwę przetwarzania, pomiędzy stroną internetową a serwerem. Warstwa ta często określana jest mianem Modułu Ajax lub Osnowy Ajax. Przechwytuje żądania od użytkownika, a w tle obsługuje komunikację z serwerem – po cichu, dyskretnie i asynchronicznie. Żądania i odpowiedzi serwera nie muszą być zbieżne z określoną akcją użytkownika, ale mogą mieć miejsce w dowolnym, wygodnym dla użytkownika czasie, by poprawić działanie aplikacji. Przeglądarka internetowa nie zamarza się teraz i nie oczekuje ukończenia przez serwer ostatniego żądania. Zamiast tego, pozwala użytkownikowi na przewijanie ekranu strony, klikanie czy pisanie na bieżącej stronie.

Phil Ballard

 

Przykładem zastosowanie jest genialna aplikacja – Google Suggest

Wyświetla ona w dymku podpowiedzi szukanej frazy, i to dynamiczne.

To jest mój FireFox 2, gdzie wyszukiwarka Google ma tą funkcję włączoną domyślnie.

 

Google Suggest

Kluczowym w Ajaxie jest zastosowanie JavaScriptu, którego warto znać chociaż w podstawowym zakresie. Komunikację z serwerem można osiągnąć dzięki obiektowi XMLHTTPRequest. Ten obiekt JavaScript potrafi utworzyć połączenie z serwerem, a następnie wysłać do niego żądania http bez potrzeby powiązania ich z wczytywaniem strony.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s